Jak se o ně starat

 

Příbytek

     Základní věc kterou papoušek musí mít je klec. Tito ptáci, kteří milují pohyb, proto musí mít možnost v kleci šplhat i trochu létat. Klec by měla být co největší, ale nejlepší pro tyto ptáky jsou zahradní voliéry. V kleci by měly mít také co nejvíc hraček a další zábavy...

 

Hygiena

     Je klíčem k zamezení výskytu zdravotních problémů u vašich ptáků. Pokud voliéru nebo klec dobře udržujete, pravidelně ji dezinfikujete a často myjete misky na jídlo a na pití, nemají bakterie šanci vyvolat u vašich ptáků nějaké onemocnění.

     Je těžké stanovit, jak často byste měli údržbu a čištění provádět. Četnost takovýchto prací totiž souvisí s mnoha faktory, k nimž patří velikost klece nebo voliéry, počet chovaných ptáků, roční období a množství nečistot. V létě se například bakterie množí snáze a rychleji. Právě v tomto období je tedy nutné, abyste uklízeli častěji.

     Rozumí se samo sebou, že budete dezinfekčními prostředky pravidelně čistit nejen stěny a podlahu, nýbrž i mříže a bidýlka. Dezinfekční prostředky byste si měli obstarat nejlépe ve specializovaném obchodě s chovatelkými potřebami, protože ne každý dezinfekční prostředek je pro čištění ptačích klecí vhodný.

     Často se také stává, že se lidé z úsporných důvodů rozhodnou prosívat substrát na podlaze. Viditelné výměšky a jiné částečky sice prosetím odstraní, takže na první pohled se zdá, že zbyl pouze čistý materiál, avšak neviditelné choroboplodné zárodky a bakterie zde zůstávají. Substrát proto raději neprosívejte. Čistíte-li tedy podlahu v kleci nebo v zázemí, odstraňte nejlépe celou vrstvu substrátu, vydezinfikujte podklad a položte na něj substrát čerstvý.

 

Pelichání

     Pelichání je přirozená, každoročně se opakující výměna peří. Za normálních podmínek dochází k pelichání za babího léta a na podzim a výměna peří trvá přibližně měsíc. Protože pelichání stojí ptáka značné množství energie, je v tomto období velice důležitá kvalitní potrava. Hodnotná potrava s určitými vitamíny rozhodně není přebytečným luxusem. Potrava stejně jako vitamíny podporující pelichání jsou v malém množství k dostání v každém specializovaném obchodě s chovatelskými potřebami.

     Dbejte také na to, aby se pták alespoň během období pelichání mohl každý den vykoupat. Pokud se sám od sebe nekoupe, sprchujte jej pravidelně rozprašovačem na rostliny nebo v mlhovišti. Jestliže o ptáka dobře pečujete a on přesto stále pelichá, může to svědčit o jiném problému. V takovém případě se pro jistotu poraďte s veterinářem.

 

Drápky

     Má-li vaše Aratinga k dispozici dostatečné množství bidýlek (z přírodního materiálu, plast není vhodný) s různým průměrem, neobjevují se pak v praxi většinou problémy s příliš dlouhými drápky. Pokud se tento problém přece jen vyskytne, musíte svému miláčkovi drápky zkrátit. Příliš dlouhé drápky ptáka nejen omezují, nýbrž mu také mohou způsobit srůsty.

     Pokud drápky stříháte poprvé, může to pro vás být velice nepříjemná záležitost. Mnozí lidé se bojí, že stříhnou "do živého", a jejich strach není neopodstatněný. Drápek totiž při nesprávném stříhnutí začne krvácet - často krvácí i delší dobu - a stříhání se tak pro vašeho papoušíka stane bolestivým a traumatickým zážitkem. Zastříhávejte proto vždy pouze špičku drápku. Máte-li velký strach a na provedení tohoto úkonu se necítíte, požádejte o pomoc veterináře nebo jiného, zkušenějšího chovatele ptáků.

 

Létání v bytě

     I když mají Aratingové tak velkou klec, že v ní mohou létat vyžadují každodenně (většinou i víckrát denně) pouštění ven z klece. Hlavně proto, aby měli křídla alespoň trochu více v pohybu a byli tak v dobré kondici. Přece však s prvním výletem počkejte do té doby, než si papoušci zvyknou na nové prostředí a než se vás přestanou bát.

 

Správná potrava

     Zákledem krmení je směs pro střední papoušky. Do běžné denní stravy je dobré zahrnout také speciální granule pro papoušky, grit, písek na trávení a sépiovou kost. Z ovoce můžeme podávat: jablka, hrušky, třešně, hroznové víno, maliny, ostružiny, jahody, pomeranče, mandarinky, banány, aj. Ze zeleniny: mrkev, hrášek, hlávkový salát, špenátové listy a další. Je možné také podávat šípky, trnky, jeřabiny apod. Každodenní čistá voda je podmínkou.

     Aratingové, které chováte jako domácí zvířata, však nemají k dispozici tak pestrý výběr různé potravy.To, co je chutné, nemusí být pro Aratingy automaticky vhodné. O životních a stravovacích návycích nejčastěji se vyskytujících druhů bylo napsáno již několik studií. Ptáci se živí tím, co je dostupné v určité sezoně a co nejlépe splňuje jejich přirozené potřeby. Jakmile začne nová sezona a objeví se nové rostliny, semena trav nebo bobule na keřích, začnou se ptáci živit jimi.

      Musí se spokojit s tím, co jim nabídnete, a proto se stává, že dostávají potravu příliš bohatou na tuky a bílkoviny. Z nudy dokonce mohou jíst nevhodné, zkažené či jedovaté potraviny. Například avokádo je pro ně prudce jedovaté, pokud jej však dáte ptákovi do klece, většinou jej sní, což sebou samozřejmě nese katastrofální následky.

     Kvůli nesprávnému složení potravy a nedostatečnému pohybu, kterého se doma chovaným Aratingům dostává v porovnání s papoušíky žijícími v přírodě opravdu málo, trpí mnoho jedinců nadměrnou tloušťkou.